Kitap Bastırmak – Kitap Basımı

Kitabınızı Nasıl Bastırabilirsiniz veya Bir Yayınevinden Çalışmanızı, Kitabınızı Nasıl Yayınlatabiliir, Çıkartabilirsiniz?

Kitap yayınlatmamış ya da kitap bastırmamışsanız; kitap yayınlatmak için, kitap bastırmak için yapılması gerekenler:

Yazar olarak bazı önemli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Yazar adaylarının kitaplarını bastırmak için yayınevine başvurmadan önce yapması gerekenleri; kitap yayınlatma süreçlerini iyi anlamaları gerekmektedir.
Yazar adaylarının ilk olarak ellerinde tamamlanmış bir kitap çalışmanın olması gerekmektedir. Tamamlanmış bir kitap çalışmanız yokken bir yayınevine ulaşıp “kitap bastırmak için ne yapmam gerekiyor ya da kitap yayınlatmak istiyorum” diyemezsiniz.
Çalışmanızın tamamlanmış olması gerektiği konusunda geri dönüş alırsınız. Bu nedenle kitap çalışmanızın tamamlanmış olması, en az bir kitap dosyasının olması gerekmektedir.
Kitap dosyam çalınır mı?
Telif haklarının korunması ile ilgili yasalar açıktır. Eserlerin telif hakları eserin yaratıcısına, kitabın yazarına aittir. Bir kitap yazmışsanız, bu kitabı yayınlatmamış olsanız dahi o eserin sahibi sizsiniz. Yayınevine kitap yayınlatmak için başvuruda bulunduğunuzda göndermiş olduğunuz email, posta v.b size kanıt niteliği oluşturmaktadır. İnternette ücretsiz olarak kitaplarınızı kaydedebileceğiniz web siteleri de bulunmaktadır. Kitabınızı yayınlatmak veya bastırmak için yayınevi kitap dosya başvurusu yaparken korkmayınız, kitaplarınız ve başvurunuz mailinizde saklı kalsın.
Yayına Hazır Kitap Dosyası Nasıl Hazırlanır?
Kitap dosyası; kitabınızı değerlendirmeye alacak yayınevlerinin, kitabınız hakkında fikir sahibi olmasına olanak sağlayacak olan dosyadır. Kitap dosyasını hazırlarken özgeçmiş eklemeyi unutmayınız. Özgeçmişte; daha önce varsa yayınlatmış olduğunuz kitaplarınızı, çalışmalarınızı mutlaka belirtiniz. Yayınevleri, kitap yayınlatmak isteyen yazar adaylarının başvurularında bunları görmek isteyecektir. Daha sonra yayınlatmak, bastırmak istediğiniz kitap dosyasını word veya PDF olarak hazırlamanız gerekir.
Yayınlatmak İstediğiniz Kitap için Kitap Dosyasını Kimlere Göndermelisiniz?
Hazırlamış olduğunuz kitap dosyasını hangi yayınevlerine göndermeniz gerekir? Her yayınevi kitap yayınlatmak isteyen kitap yazarlarının isteklerine olumlu cevap veremeyebilir. Bu nedenle kitap dosyasını göndereceğiniz kitap basım evlerinin, yayınevlerinin önceki yayınladıkları kitaplarını, dikkatle inceleyin ve doğru yayınevleri ile iletişime geçerek kitap yayınlatma hakkında bilgi almaya çalışarak, kitap dosyanızı gönderin.
Kitap Dosyanızı Gönderdikten Sonra Ne Olcak?
Yayınlatmak istediğiniz kitabınızın dosyasını yayınevlerine gönderildikten sonra değerlendirilmesi başvurduğunuz yayınevi tarafından yapılır. Kitap dosyanız yayınevlerinin editörleri tarafından incelenerek, yayınevi size bir süre sonra olumlu veya olumsuz dönüş yapar. Kitap basımı hakkındaki başvurunuz olumlu sonuçlandığında, kitap yayınlatma aşamalarına geçilerek size kitap basım sözleşmesi gönderilir.
Kitap Basım Sözleşmesi Aşaması Nedir?
Yayınevi kitabınızı beğendiğinde yayınlamak, bastırmak için size bir sözleşme sunacaktır. Yazar ile yayınevi arasında hazırlanan kitap basım sözleşmesi hem yazarın ve hemde yayınevinin kitap basımı ve dağıtımı sürecinde yapacağı iş ve işlemleri tanımlar. Kitap basım ve yayınlatma sözleşmesi içeriğinde baskı adedi, fiyatlandırma ve telif gibi konular açıkça yazılır. Kitap yayınlatmak ve ya kitap bastırıp çıkartmak için sözleşmenin karşılıklı olarak imzalanması gerektiğini unutmayınız.
Kitap Bastırmak İsteyenler için Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Mutlaka tamamlanmış bir eser gönderiniz. Bastırmak istediğiniz kitabınızı telif hakları konusunda içiniz rahat olsun, başvurunuzu saklayın. Kitap dosyası hazırlayın Özgeçmiş hazırlayın Kitabınızın tamamını word veya PDF olarak kitap bastırmak, yayınlatmak istediğiniz yayınevine gönderin. Yayınevinin kitap dosyasını değerlendirmesi ile olumlu ve olumsuz dönüşünü bekleyin. Olumlu sonuç geldiğinde Kitap Basım ve Dağıtım Sözleşmesini inceleyin

Kitap Bastırmak!

Yayınevi / Yayınları/ Yayıncılık Kitap Yayınlatmak İçin Başvurunuzu Hemen Yapın.

Yayınevi kitap yayınlatmak için yayınevi aramaya son. Sizin yerinize en uygun yayınevini biz buluyoruz. Üstelik kitabevi raf garantili.
Geniş dağıtım, tanıtım ve kitabevi ağı olan yayınevleri sayesinde çalışmalarınız okuyucuya ulaşıyor.
Türkiye'de bir ilk. Yayınevi kitap yayınlatmak için başvurunuzu yapın, sizin yerinize en uygun şartlarda yayınevi bulunsun.

Yayınevlerinde Kitap bastırmak istiyorsunuz ama yayınevi bulamıyor musunuz? Merak etmeyin, biz sizin yerinize en uygun yayınevini buluyoruz. Kitap yayınlatmak için çıktığınız bu yolculukta profesyonel destek alın. Yayınlatmış olduğunuz kitaplarınız okuyucuya ulaşsın.

En Uygun Yayınevi
Yayınevi Kitap Yayınlatmak için en uygun yayınevini nasıl bulursunuz? Yayınevinin kitapları kitabevlerinde bulunuyor mu?
Geniş Dağıtım Ağı
Seçmiş olduğunuz yayınevinin dağıtım ağı yeterli mi? Hangi dağıtım firmaları ile çalışıyor? Hangi kitabevleri ile çalışıyor?
Uluslararası Yayıncılık
Çalışmak istediğiniz yayınevinin uluslararı dağıtımı var mı? Uluslararsı yayıncılık yapıyor mu? Kitapları farklı ülkelerde satılıyor mu?
Geniş Tanıtım Ağı
İlk defa kitap yayınlatacak olan yazar adayları için tanıtım çok önemlidir. Yazar tanınmadığı için kitap satışları düşük olacaktır. Yayınevi bu konuda ne yapmalıdır?
Geniş Kitabevi Ağı
Yayınevi Kitap Yayınlatmak kadar önemli bir konuda seçmiş olduğunuz yayınevinin kitabevi ağıdır. Seçmiş olduğunuz yayınevi Türkiye'nin en büyük kitabevleri ile anlaşmalı mı?
Profesyonellik
Kitap kapak tasarımları, editörlük işlemleri profesyonel ekipler tarafından yapılıyor mu? Kitap kapakları ve editörlük bir kitap için çok önemlidir.

Kitabınızı Nasıl Bastırabilirsiniz veya Bir Yayınevinden Çalışmanızı, Kitabınızı Nasıl Yayınlatabiliir, Çıkartabilirsiniz?

Temmuz 26, 2022