Yazar Biyografisi

Yazar Resmi

Fulya Akbuğa

Fulya Akbuğa, ilk-orta-lise öğrenimini TED Ankara Koleji’nde bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun oldu. Hürriyet Gazetesi ve Kent TV’de muhabir olarak staj yaptı. Yüksek lisansını ODTÜ Sosyoloji Bölümü’nde tamamladı.
Profesyonel yayıncılık hayatına 1996 yılında Capital Radio’da DJ olarak başladı. Radyo ODTÜ’de uzun yıllar Eğitim Koordinatörlüğü görevini yürüttü, “Ofis Kaçkını” programını hazırlayıp sundu.
Akbuğa’nın profesyonel televizyonculuk kariyeri, 2002 yılında TRT’de yayınlanan “Ezgi Günü” programıyla başladı. TRT 2’de “Üniversitem”, TRT 1'de “Yarışalım Eğlenelim” programlarının sunuculuğunu üstlendi.
2004-2005 yıllarında Kanal B televizyonunda haber spikeri ve program sunucusu olarak görev yaptı.
Radyo Odtü’de Eğitim Koordinatörlüğü ve Program Yapımcılığı görevini yürüten Akbuğa, burada programcılık ve DJ’lik yapmanın yanı sıra, Radyoculuk ve Güzel Konuşma alanlarında workshoplar düzenledi.
2009 yılında TRT Türk'ün ilk yayın ekibinde, “Haberdar” programının sunucu ve editörlerinden biri olarak yerini aldı. Aynı yıl TRT Ankara Radyosu’nda yayınlanan sohbet programı “Şehrin Nabzı”nı hazırlayıp sundu.
2010-2013 yılları arasında TRT Avaz'da hafta içi her gün canlı olarak yayınlanan “Stüdyo Avaz” programının sunuculuğunu yürüttü. Program Yaz dönemlerinde “Yaz Sohbetleri” adıyla devam etti.
Akbuğa, 2011-2012 yıllarında ODTÜ Medya Ödülleri’nde “En İyi DJ” ödülünü kazandı.
2014-2015 yıllarında TRT Spor kanalında hafta içi her gün canlı olarak yayınlanan “Spora Dair” ve “Sporun Merkezi” programlarının sunuculuğunu üstlendi.
Çoğu canlı yayın olan radyo ve televizyon programlarında bilim, siyaset, sanat ve spor dünyasından yüzlerce ismi ağırladı.
İletişim Fakültesi öğrencileri için “Radyo ve Televizyonda Konuşma Teknikleri” ,“Radyoculuk” gibi alanlarda iletişim eğitimleri hazırladı.
2016-2017 yıllarında TRT Radyo Haber’de “Dışa Bakış” adlı haber programının sunuculuğunu gerçekleştirdi.
2019 yılında TRT Türk kanalında yurtdışında yaşayan vatandaşlara yönelik olarak hazırlanan “Ne Yapmalı?” adlı televizyon programının sunuculuğunu üstlendi. 2021 yılında TRT Avaz kanalında yayınlanan “Sağlıklı Günler” programını sundu.
Başta Ankara Üniversitesi, Türk Eğitim Derneği, ODTÜ Sürekli Eğitim Merkezi, İŞKUR olmak üzere, pek çok kurum, kuruluş ve organizasyonda “güzel konuşma” ve “yayıncılık” eğitimleri verdi.
Halen Öğretim Görevlisi unvanıyla Ankara Üniversitesi’nde görev yapmakta, Üniversitenin protokol sunumları ve basın-halkla ilişkiler faaliyetleri dışında, doktorasına Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümünde devam etmektedir.