Yazar Biyografisi

Yazar Resmi

Fatih Yürür

1987 yılında Kocaeli’de doğdu. Lisans öğrenimini Kocaeli Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nde tamamladıktan sonra aynı üniversitenin Radyo, Televizyon ve Sinema Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Öğrenciliği sırasında pek çok blog, matbu dergi ve süreli yayın bünyesinde editörlük, içerik editörlüğü ve tasarım görevlerini üstlendi. Çeşitli çizgi öykülerin senaryolarını tasarladı.

2015 yılında ilk kurmaca kısa filmi olan “Zemin Kat”ın çekimlerini tamamladıktan sonra, prodüksiyon dünyasına doğru direksiyon kırdı. “Geleceği Olmayan Adam” ve “Psişik Celil ve Kişisel Devrim Antolojisi” isimli kurmaca maceralarının ardından 2016 yılında “Repatriant” adlı belgeseli sayesinde belgesel içerikleri üretmeye yöneldi.

2019 yılında “Altın Fırçalı Adam” adlı belgeselin ardından 2021 yılında ilk uzun metrajlı belgesel çalışması olan “Milyon Dolarlık Afiş” filmini tamamladı. Pek çok prodüksiyon oluşumu ve ajans bünyesinde video ekiplerini yönetmekle birlikte, İçerik üretimine dair hevesini “Revroville!” adındaki taşıdı.

Ağırlıklı olarak sinema üzerine araştırmalarını sürdüren Yürür’ün “Kıyametin Sineması: Post Apıkaliptik Filmler”, “Tek Mekânlık Filmler”, “Kötü Karakterin Yükselişi”, “Sinemanın Maskeleri”, “Kötü Kötü Filmler”, “Sinemanın Geleceği” gibi derlemelerinin yanı sıra, “Kafkas Mitolojisi” özelinde bir araştırma kitabı ve “Kıyamet Treni” adında bir de kurmaca öykü seçkisi bulunmaktadır.