Yazar Biyografisi

Yazar Resmi

Faruk Haksal

1942 yılının Şubat ayında Bursa’da [Mehmet Kemalettin’den olma, Emine İffet’ten doğma olarak] dünyaya geldi. Çocukluğunu İstanbul sokaklarında çelik/çomak oynayarak geçirdi. 1959 yılında İstanbul Erkek Lisesi’ni bitirdi. 28 Nisan 1960’da Beyazıt Meydanı’nda ilk kez polislerin üniversite öğrencilerine ateş ettiğini gördü. İstanbul Üniversitesi’nde hukuk, felsefe ve sosyoloji tahsili yaptı. Gazetecilik, dergicilik, cankurtaran şoförlüğü, hipodromlarda bilet satma, işportacılık, muhasebe yardımcılığı, büfe işletmeciliği, kamyon şoförlüğü, öğrenci servis şoförlüğü, barmenlik, restoran müdürlüğü, toptan ve perakende turşuculuk ve benzeri birçok işte çalıştı. Yaklaşık olarak 40 yıldır avukatlık yapmaktadır. İkisi “sıhrî,” birisi asli üç kız babası ve sıfır damat “sahibi”dir.

Perseus Yayınları’ndan çıkan “Sol” Sinyal isimli bir romanı, “Sanki İki Meyhane Bitirdiler” adını yakıştırdığı öykü kitabı ve halen basılmakta olan ve bu nedenle de ismini henüz koyamadığı bir öykü kitabı daha vardır.

Mavi Didim başta olmak üzere bazı yerel gazetelerde köşe yazıları yazmakta; www.akceder.com ve www.sayfalardan.com isimli internet sitelerini yönetmektedir.

Halen sevgili-cefakar eşi ile birlikte Türkiye’nin güneybatı sahillerinde “yaşam”a emek, renk ve anlam katmakla meşguldür.